SZC logo

Győri Szakképzési Centrum

OM kód: 203037/015 | 9024 Győr, Bem tér 20-22.

Intézmény logo

Győri SZC Baross Gábor Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum

HírekKözérdekű adatokTeamsKRÉTA

Projektek

Comenius-projekt (2012-2014)


Iskolánk 2012. február 21-én Az egész életen át tartó tanulás európai programján belül Comenius pályázatot nyújtott be bolgár, cseh, német, török partneriskolákkal karöltve. Ebben a Comenius pályázatban a résztvevő intézmények diákjai, tanárai, folyamatosan tartják a kapcsolatot egymással, közösen dolgoznak a vállalt feladatok teljesítésén. Időnként személyesen is találkoznak, így lehetőségük nyílik jobban megismerni egymást. A második év végére egy közös projekttermék, esetünkben egy többnyelvű honlap születik. A projektnek emellett további hozadéka is lehet, melyet a tanítás, a tanulás vagy a hétköznapi élet más területén is hasznosítani tudunk. A diákok és a pedagógusok új készségekre tehetnek szert, illetve meglévő tudásukat is továbbfejlesztik.


A pályázatban résztvevő iskolák:

  • Adana Gündogdu College (Törökország, Adana)
  • Hans-Böckler-Berufskolleg (Németország, Marl)
  • Stredni odborna skola a Stredni odborne uciliste Kladno (Csehország, Kladno)
  • Varnenska targovska gymnazia “Georgi Stoikov Rakovsky“ (Bulgária, Várna)
  • Baross Gábor Közgazdasági és Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola (Magyarország, Győr)


ELŐKÉSZÍTŐ LÁTOGATÁS NÉMETORSZÁGBAN


Mészáros Eszter és Pápai Judit tanárnők 2012. január 22. és 26. között projektmegbeszélésen vettek részt Marlban. Az utazás a Comenius előkészítő látogatásra még az előző év decemberében sikerrel benyújtott pályázatból valósulhatott meg.

A megbeszélés rövid összefoglalója:

Január 22-én vasárnap megérkezésünk után közös munkavacsorán vettünk részt. Január 23-án, hétfőn reggel az iskola igazgatója, dr. Eugen Rühl úr köszöntötte a résztvevőket, majd az iskola egy-egy részlegének vezetője mutatta ba az épületet és a képzési rendszert. 11 óra körül kezdődtek a projekttel kapcsolatos angol, ill. német nyelvű megbeszélések. Január 24-én meglátogattuk a gyakorlati képzési központot. Itt PowerPoint-os bemutató után, mely a gyakorlati képzési szerkezetről, a gyakornokok kiválasztásának módjáról szólt, kb. egyórás sétát tettünk az üzemben. Délután, valamint a következő nap átbeszéltük az ütemtervet, eldöntöttük, hogy a projekt végterméke egy honlap lesz, majd elkezdtük kitölteni a beadandó pályázatot. 16.00 órakor ért véget az előkészítő megbeszélés. A bowling-partin és a 3. estére a Café del Sol étterembe szervezett vacsorán lehetőségünk volt az iskola más, a projektben résztvevő tanáraival is megismerkedni.
A pályázatot a sikeres előkészítő látogatás eredményeképp a partnerekkel karöltve benyújtottuk.

SIKERES PÁLYÁZAT

Pályázatunk címe: Komoly esélyek vagy csak elmélet? Élet egy szabad Európában. A nemzetközi munkavállalás lehetőségei és korlátai eltérő képzési rendszerek és hagyományok tekintetében
A pályázó iskolák a kultúrák megismerésén túl egymás munkaerőpiacának, képzési rendszerének elemzése révén vonzó célponttá szeretnék tenni hazájukat, ahol akár külföldi polgároknak is érdemes élni és dolgozni.
Előítéletek, emigráció, mobilitás, értékítélet, szakmai perspektívák, eltérő életutak - mindez közvéleménykutatások, interjúk, prezentációk formájában feldolgozva, s projekttermékként egy többnyelvű honlapon megjelentetve.
2012 júniusában derült ki, hogy a német és cseh partnerrel közösen indulhat a kétéves együttműködés. Sajnos a bolgár és török fél pályázatát elutasították, így le kellett mondanunk részvételükről a projektben.

A MEGVALÓSÍTÁS SZAKASZAI, EREDMÉNYEK

A keletkezett dokumentumok a csatolf fájlok között tekinthetőek meg:

  • fényképes beszámoló a négy projekttalálkozóról
  • szótárfüzet három nyelven
  • két életút
  • záró közvéleménykutatás
  • sajtóvisszhang


KÖVETKEZTETÉSEK

A program céljait a következőképp fogalmaztuk meg: a résztvevő országok kultúrái közötti közeledés elősegítése, az előítéletek lebontása, illetve lehetséges célpontként a kelet- és délkelet-európai országok bevonása a szakmai életút tervezésébe. Emellett rá szerettünk volna világítani egy európai munkahelyválasztás lehetőségeire és korlátaira a különböző oktatási rendszerek és hagyományok tükrében.

Ahhoz, hogy hazánkat elhagyjunk és egy idegen országban újrakezdjük az életet, nem csak nagy adag bátorságra van szükség, hanem reményre is, hogy ott olyan környezetre és életmódra találjunk, amelyben a jövendő életet el lehet képzelni. Nem árt azonban tisztában lenni a célország kultúrájával, történelmével, valamint tanulmányozni kell a társadalombiztosítási rendszert is. Számos nyitott kérdés marad ezen felül is: pl. mennyi nyugdíjunk lesz, ha huzamosabb ideig idegen országban élünk és dolgozunk. Erre világított rá a projektet záró szimulációs játék az EU törvénykezési gyakorlatával kapcsolatban, melynek még orvosolni kell e kérdést.

A projekttalálkozókon részt vett, valamint a 2 év alatt az itthoni munkában legtöbbet segítő tanulókkal végzett záró közvéleménykutatás megmutatta, hogy a kezdeti tudáshoz képest a projekt befejezésekor már bővebb információval és tapasztalattal rendelkeznek diákjaink, nem ítélik meg kedvezőtlenebbül az életszínvonalbeli különbségeket, és nemcsak Németország, hanem Kelet-Európa is lehet célpontja a nemzetközi munkavállalásnak - még ha jóval kisebb arányban is.

Mészáros Eszter igh.
projektkoordinátor

    Beszámoló az első projekttalálkozóról

Letöltés

    Beszámoló a második projekttalálkozóról

Letöltés

    Beszámoló a harmadik projekttalálkozóról

Letöltés

    Beszámoló a negyedik projekttalálkozóról

Letöltés

    Tudósítás: Landrat begrüßt Gäste aus Ungarn und Tschechien

Letöltés

    Magyar életutak

Letöltés

    Szótárfüzet három nyelven

Letöltés

    Záró közvéleménykutatás magyar nyelven

Letöltés

    Záró közvéleménykutatás német nyelven

Letöltés

    Receptkönyv magyar nyelven (utolsó közös program)

Letöltés

    Receptkönyv német nyelven (utolsó közös program)

Letöltés

Partnereink

SZC logo

Győri Szakképzési Centrum


Győri SZC Baross Gábor Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum

9024 Győr, Bem tér 20-22.

Telefon: 96/519-373

E-mail: baross@barossgyor.hu

OM azonosító: 203037/015


2024Győri SZC Baross Gábor Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum