50 óra közösségi szolgálat
50 óra közösségi szolgálat
A közösségi szolgálat olyan tevékenység, melyet
- a diákok értékeik mentén választanak,
- anyagi ellenszolgáltatás nélkül végeznek,
- azzal a helyi közösség érdekeit szolgálják
- és mellyel saját személyiségüket, különféle készségeiket fejlesztik.
Hogyan válasszunk közösségi szolgálati projektet?
Mindenképpen olyan foglalkozást érdemes választani, amely valamilyen módon kapcsolódik a személyes érdeklődéshez és értékrendhez. Fontos azt figyelembe venni, hogy a közösségi szolgálat is munka, idő- és energiabefeketetést igényel, és a vállalt feladatot jó minőségben, időben, megfelelően kell elvégezni.
A közösségi szolgálat 50 órájának teljesítéséhez 5 év (9-13. évfolyam) áll a diákok rendelkezésére. Érdemes többféle típusú tevékenységet is végezni.
A közösségi szolgálat keretei között
- az egészségügyi,
- a szociális és jótékonysági,
- az oktatási,
- a kulturális és közösségi,
- a környezet- és természetvédelemi,
- a katasztrófavédelmi,
- az óvodás korú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel közös sport- és szabadidős területén folytatható tevékenység.
Amennyiben bizonytalan a szülő a szervezetet illetően, érdeklődjön az iskolában, hogy a választott intézményben végzett munka elfogadható-e közösségi szolgálatként.
Az iskolával együttműködési megállapodást kötött intézmények listája letölthető ITT.
Praktikus tudnivalók
- Közösségi szolgálat olyan intézménnyel jöhet létre, amellyel az iskola együttműködési megállapodást köt. Az iskola készített egy változatot, melyet Mészáros Eszter igazgatóhelyettesnél lehet kérni 2 példányban. Amennyiben a tanuló a közösségi szolgálatot több helyen szeretné elvégezni, annyi ilyen együttműködési megállapodást kell kitöltve visszahoznia, ahány szervezetnél a szolgálatot végzi. Ha a szervezet saját együttműködési szerződéséhez ragaszkodik, természetesen azt is elfogadjuk.
- Amennyiben már van a kiválasztott szervezettel együttműködési megállapodás, nem szükséges újat kötni. Az iskolával kapcsolatban álló szervezetek listája megtekinthető ITT.
- A tanulók nyomtatványon vezetik a közösségi szolgálatot.
- Minden egyes alkalommal, amikor a diák közösségi szolgálatot végez, rögzíteni kell a szervezet (intézmény) nevét, címét, a szolgálat időpontját, a végzett munka időtartamát (pl. 60 perc/1 óra), a munka tartalmát, és az adott felelősnek (a fogadó intézmény munkatársa) az aláírását, illetve az intézmény pecsétjét igazolásképpen. Emellett a tanuló röviden bemutatja a végzett tevékenységet és összefoglalja a szerzett élményeket, tapasztalatokat. Ne felejtse el aláírni az igazolólapot.
- Egy igazolólapon több napon, esetleg héten át végzett közösségi szolgálat is leigazolható.
- Egy óra (alkalom) időtartama 60 perc.
- Külföldön közösségi szolgálat nem végezhető 16 éves kor alatt.
- Amennyiben egy nap 2-3-4 órát is teljesített a tanuló, elegendő a tevékenységet egy oldalra felvinni a közösségi szolgálati naplóban/nyomtatványon, ebben az esetben az időtartamhoz ne 60 perc kerüljön, hanem a végzett munka időtartama (60-240 perc között).
- Ha a tanuló a szolgálat megkezdése előtt felkészítésen vesz részt (pl. kórházban), ennek időtartama is elszámolható (maximum 5 óra).
- Az igazolólapot mielőbb kérjük leadni Mészáros Eszter igazgatóhelyettesnél.
Szívet melengető, 2013-ban íródott bejegyzés az egyik tanuló közösségi naplójából:
Fogadó szervezetek listája
Fogadó szervezetek listája települések szerinti sorrendben
Együttműködési megállapodás a fogadó szervezetekkel
Igazolólap közösségi szolgálat elvégzéséről (aktuális tanév)
Igazolólap közösségi szolgálat elvégzéséről (előző tanév)
Az 50 órás közösségi szolgálat szabályzata
Képes tájékoztató az iskolai közösségi szolgálatról