SZC logo

Győri Szakképzési Centrum

OM kód: 203037/015 | 9024 Győr, Bem tér 20-22.

Intézmény logo

Győri SZC Baross Gábor Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum

HírekKözérdekű adatokTeamsKRÉTA

Hírek

2025. nov. 5.


Sebestyénné Nagy Csilla szaktanár

  • 2025-2026-os tanév
  • Kulturális programok

A Munkácsy-kiállítás megtekintése

Október 21-én iskolánk emelt történelmet tanuló csoportjaival a Rómer Flóris Múzeum időszaki kiállítására látogattunk el.

A Munkácsy-kiállítás megtekintése

Munkácsy Mihály egyik legismertebb és egyben legmonumentálisabb alkotásának, a Honfoglalás megfestésének fordulatokban gazdag történetével ismerkedtünk meg.

Az 1880 –as évektől Párizsban élő Munkácsy 1890-ben kapta a felkérést a Honfoglalás c. kép megfestésére. Eredetileg az épülő Országház képviselőházi üléstermének fő falát díszítette volna. Többszöri átdolgozás után 1893-ban készült el az alkotás, 1894-ben hozták Budapestre. A festmény a Nemzeti Múzeumba, majd 1906-ban a Szépművészeti Múzeumba került. 1926-tól az Országházban a Munkácsyról elnevezett teremben látható a 13,5 m szélességű és több mint 4 m magas hatalmas kép. 

A festő által csak Árpádként emlegetett, közel száz alakot felvonultató kompozíció a honfoglalást békés eseményként állítja elénk: a diadalmas Árpád fejedelem a hét vezér kíséretében, a honfoglaló magyarok ünneplése közepette fogadja az itt élő népek hódolatát. Munkácsy igyekezett a 19. század végének történeti-régészeti ismereteit is kamatoztatni a viseletek és fegyverek korhű és pontos ábrázolásával. A hitelességre való törekvés mellett azonban olyan játékos megoldásokkal is élt, mint egyes kortárs figurák portrészerű megfestése: a honfoglalók között Jókai Mór, a szabadságharcos hős tábornok, Türr István, sőt maga Munkácsy is felismerhető.

A kiállításon bemutatott két, feles méretű, több mint 6 méter széles és 2 m magas saját kezű festményváltozatot (az egyik szénrajz, a másik színvázlat) a végső kép előkészítése során festette a művész. E festmények, valamint a korabeli dokumentumok, fotográfiák és tárgyak tették élményszerűvé a kiállítást.

A beszámoló készítője: Sebestyénné Nagy Csilla szaktanár
 

GALÉRIA

Munkácsy-kiállítás

Munkácsy_3.jpg
Munkácsy_2.jpg
Munkácsy_1.jpg

KAPCSOLÓDÓ HÍREK


4. helyezés a PROFI-T-ABILITY bajnokságon

4. helyezés a PROFI-T-ABILITY bajnokságon

Az idei tanévben immár negyedik alkalommal került megrendezésre a PROFI-T-ABILITY bajnokság a Győri SZC Pálffy Miklós Kereskedelmi és Logisztikai Technikumban.

2025. nov. 6.


Horváth Linda igh.

Halloween-i tökparádé

Halloween-i tökparádé

A 11. C osztály által készített halloweeni tököket, iskolánk gyógytestnevelés csoportja egy szép őszi séta keretében helyezte el Győr egyik jellegzetes helyén, egy árnyas fa alatt.

2025. okt. 28.


Horváth Bernadett

Beiskolázási tájékoztató (2026-2027)

Beiskolázási tájékoztató (2026-2027)

A 2026-2027-es felvételi tájékoztató legfontosabb információi egy helyen!

2025. okt. 27.


Mészáros Eszter


Partnereink

SZC logo

Győri Szakképzési Centrum


Győri SZC Baross Gábor Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum

9024 Győr, Bem tér 20-22.

Telefon: 96/519-373

E-mail: baross@barossgyor.hu

OM azonosító: 203037/015


2025Győri SZC Baross Gábor Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikum